Mircea Dușa
Secretar de stat şi şef al Departamentului pentru politica de apărare şi planificare

 


Date biografice:

Data şi locul naşterii: 01.04.1955 Topliţa, jud. Harghita
Stare civilă: căsătorit, doi copii.

 

Studii şi specializări:

1962 - 1970 - Şcoala generală Topliţa
1970 - 1974 - Liceul silvic Gurghiu
1983 - 1988 - Ştiinţe economice (Institutul pentru Pregătirea cadrelor în problemele conducerii social-politice Bucureşti)
2003 - 2004 - Studii de specializare postuniversitare - Managementul Instituţiilor Europene - Institutul Naţional de Administraţie, Universitatea ‘’Lucian Blaga’’ din Sibiu
2003 - 2005 - Masterat - Managementul Instituţiilor Europene - Universitatea ‘’Lucian Blaga’’ din Sibiu

 

Activitate profesională:

1974 - 1976 - Stagiu militar (sublocotenent)
1976 - 1986 - Consiliul popular al oraşului Topliţa - funcţionar de conducere
1986 - 1990 - Consiliul popular al oraşului Topliţa - vicepreşedinte - ales
1990 - 1996 - Consiliul local al oraşului Topliţa - viceprimar
1996 - 2000 - Consiliul local al oraşului Topliţa - primar
2001 - 2004 - Prefectura Harghita - prefect
2004 - 2008 - Parlamentul României - deputat
2008 - 2012 - Parlamentul României - deputat
mai 2012 - august 2012 - Ministru pentru Relaţia cu Parlamentul
august 2012 - decembrie 2012 - Ministru al Administraţiei şi Internelor
decembrie 2012 - reales deputat
decembrie 2012 - noiembrie 2015 - Ministrul Apărării Naţionale
noiembrie 2015 - decembrie 2016 - Parlamentul României - deputat
ianuarie 2017 - prezent - Secretar de stat în Ministerul Apărării Naţionale, şeful Departamentului pentru politica de apărare şi planificare

 

Funcţii, activităţi într-un partid politic:

1996 - prezent, membru PSD, preşedintele Org. Judeţene Harghita PSD

 

Funcţii, activităţi într-o organizaţie din administraţia publică centrală sau locală:

1996 - 2001 - prim-vicepreşedinte al Asociaţiei Oraşelor din România

 

Funcţii, activităţi parlamentare anterioare:

2004 - 2008 - deputat, vicepreşedinte al Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic
2008 - martie 2010 - vicepreşedinte al Comisiei pentru administraţie publică, amenajarea teritoriului şi echilibru ecologic
feb. 2010 - sept. 2010 - vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor

Limbi străine:

Franceză
Maghiară