Colonel Constantin Spînu





Date personale:

Data naşterii: 04.06.1972;
Locul naşterii: Localitatea Perişoru, judeţul Călăraşi;
Naţionalitate: Română;
Stare civilă: Căsătorit, doi copii.

Educaţie şi formare:

2005 - Curs de specializare în informare şi comunicare publică, Defence Information School (DINFOS), Maryland, SUA;
2005 - Curs de limba engleză, Defense Language Insitute, San Antonio, Texas, SUA;
2005 - Studii postuniversitare, specializarea Jurnalism şi Multimedia, Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării;
2003 - Licenţiat în ştiinţe politice,  Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Ştiinţe Politice şi Administrative
2002 - Universitatea Creştină "Dimitrie Cantemir", Bucureşti, Facultatea de Ştiinţe Politice;
1993 - Institutul militar de artilerie şi rachete antiaeriene “General Bungescu” Braşov, şef de promoţie;
1990 - Liceul Militar „Ştefan cel Mare“, Câmpulung Moldovenesc.

Experienţă profesională: 

Ianuarie 2009 - Purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării Naţionale;
Decembrie 2008 - ianuarie 2009 - Şeful Compartimentului informare şi relaţii publice al Statului Major al Forţelor Terestre;
Septembrie 2008 - noiembrie 2008 - Şeful Biroului Operaţii mass-media, Direcţia informare şi relaţii publice;
Iunie 2008 - septembrie 2008 - Şeful Biroului de presă al Ministerului Apărării Naţionale;
Aprilie 2007- aprilie 2008 - Ofiţer de presă şi şef al operaţiilor mass-media pentru Coaliţie, Comandamentul Central al SUA (US CENTCOM), Tampa, Florida;
Aprilie 2005 - iunie 2008- Şeful Compartimentului Relaţii Publice al Statului Major General;
Iunie  2002 - aprilie  2005  - Şeful Biroului  Combat  Camera,   redacţia emisiunilor militare de televiziune “Pro Patria”;
Septembrie 2002 - februarie 2003 - jurnalist, SFOR Informer, publicaţia săptămânală a Forţei de Stabilizare (SFOR), Sarajevo, Bosnia - Herţegovina;
Aprilie 2001 - iunie 2002 - redactor, redacţia emisiunilor militare de televiziune “Pro Patria”;
Aprilie 1999 - aprilie 2001 - redactor, “Observatorul militar”;
Septembrie 1993 - aprilie 1999 - ofiţer de artilerie şi rachete antiaeriene.


Distincţii şi decoraţii:


- Semnul Onorific „În Serviciul Armatei“ pentru 15 ani de activitate; 
- Emblema Onoarea Armatei României;
- Medalia NATO pentru Bosnia-Herţegovina;
- Emblema de Onoare a Statului Major al Forţelor Aeriene. 

Limbi străine cunoscute:
Engleză, Franceză, Rusă


Date de contact pentru purtătorul de cuvânt :
Tel/fax: 021-319.56.80
E-mail: