General de brigadă dr. DORINEL DUICAN


Împuternicit Şeful Corpului de control şi inspecţie

 

 

Date personale:

 

Data naşterii - 30.03.1966;
Locul naşterii - Strejeşti, jud. OLT;
Naţionalitate - română;
Stare civilă - căsătorit, 1 copil.

 


Educaţie şi formare:

 

2015 - Curs intensiv de limba engleză;
2012 - Curs de comunicare şi relaţii publice;
2011 - Curs postuniversitar de perfecţionare în specializarea "Domeniul securităţii şi apărării naţionale securitate şi bună guvernare" - UNAp;
2010 - Doctorat în domeniul "Ştiinţe Militare şi Informaţii";
2007 - Facultatea de comandă şi stat major a Universităţii Naţionale de Apărare "Carol I";
2003 - Curs intensiv de limba franceză;
2001 - Studii Universitare De Licenţă, Specializarea "Managementul Organizaţiei" - Academia Forţelor Terestre;
2000 - Curs de stat major ofiţeri de infanterie;
1989 - Curs avansat pentru ofiţeri de cercetare;
1987 - Şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Infanterie "Nicolae Bălcescu", arma infanterie.

 


Experienţă profesională:

 

23.10.2017 - împuternicit Şef al Corpului de control şi inspecţie;
15.08.2015 - Loctiitor şef directie; Direcţia specială; Secretariatul General al Guvernului României;
24.02.2014 - Locţiitor al comandantului, Cdm. D. 1 I.;
29.09.2011 - Comandant Bg. 2 I.;
2010 - 2011 - Şef de stat major, C.T.Z., T.O. ZABUL Afganistan;
01.10.2009 - Şef al operaţiilor şi instrucţiei, Cdm. Bg. 2 I.;
01.12.2007 - Comandant B. 495 I.;
27.07.2007 - Ofiţer 2 / Cdm. C. 1 A. Trt.;
29.09.2005 - Ofiţer student, U.N.Ap.;
04.10.2004 - Şef birou planificare acţiuni militare şi instrucţie - Cdm. Bg. 2 I.;
01.06.2002 - Ofiţer 3 / S.3 - Cdm. Bg. 2 I Mc.;
25.07.2001 - Ofiţer 2 / Cdm. Bg. 2 Mc.;
01.10.1998 - Şef B.P.L., B. 121 Cc.;
01.05.1995 - Comandant pluton cercetare, B. 121 Cc.;
01.10.1993 - Ofiţer 4, B. 121 Cc.;
26.10.1990 - Comandant grup cercetare B. 121 Cc.;
23.08.1987 - Comandant pluton R. 31 Mc.


 

Distincţii şi decoraţii:

 

2015 - Emblema de merit "Acţiuni umanitare" cls. a III-a;
2012 - Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 25 de ani de activitate;
2012 - Emblema de onoare a Statului Major General;
2012 - Emblema de merit "În Serviciul Armatei României" cls. a III-a;
2012 - Emblema de onoare a Forţelor Terestre;
2011 - Emblema de merit "În Slujba Păcii" cls. a III-a;
2011 - Insigna "Participant la Misiuni în Străinătate";
2011 - Non-Article 5 NATO Medal;
2007 - Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 20 de ani de activitate;
2002 - Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 15 de ani de activitate;
2002 - Medalia naţională "Serviciul Credincios" clasa a III-a.

 

Limbi străine cunoscute:

 

engleză - bun
franceză - bun