Direcţia Informare şi Relaţii Publice - Conducere

Comandant

Colonel Constantin Spînu
Şeful Direcţiei informare şi relaţii publice


Date personale:

Data naşterii: 04 iunie 1972
Locul naşterii: Localitatea Perişoru, judeţul Călăraşi;
Naţionalitate: română
Stare civilă: căsătorit, 2 copii

 

Educaţie şi formare:

  1. 2016 - Curs pentru ofiţeri superiori (Senior Course), NATO Defense College, Roma, Italia;
  2. 2015 - Curs de conducere strategică - informaţii pentru apărare, Universitatea Naţională de Apărare “Carol I”, Bucureşti;
  3. 2005- Curs de specializare în informare şi comunicare publică, Defence Information School (DINFOS), Maryland, SUA;
  4. 2005 - Curs de limba engleză, Defense Language Insitute, San Antonio, Texas, SUA;
  5. 2005 - Studii postuniversitare, specializarea Jurnalism şi Multimedia, Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării;
  6. 2003 - Licenţiat în ştiinţe politice,  Universitatea din Bucureşti, Facultatea de Ştiinţe Politice şi Administrative;
  7. 2002 - Universitatea Creştină "Dimitrie Cantemir", Bucureşti, Facultatea de Ştiinţe Politice;
  8. 1993 - Institutul militar de artilerie şi rachete antiaeriene “General Bungescu” Braşov, şef de promoţie;
  9. 1990 - Liceul Militar „Ştefan cel Mare“, Câmpulung Moldovenesc.

Experienţă profesională: 


Din august 2016 - Şeful Direcţiei informare şi relaţii publice;
Ianuarie 2009 -august 2016 - Purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării Naţionale;
Decembrie 2008 - ianuarie 2009 - Şeful Compartimentului informare şi relaţii publice al Statului Major al Forţelor Terestre;
Septembrie 2008 - noiembrie 2008 - Şeful Biroului Operaţii mass-media, Direcţia informare şi relaţii publice;
Iunie 2008 - septembrie 2008 - Şeful Biroului de presă al Ministerului Apărării Naţionale;
Aprilie 2007- aprilie 2008 - Ofiţer de presă şi şef al operaţiilor mass-media pentru Coaliţie, Comandamentul Central al SUA (US CENTCOM), Tampa, Florida;
Aprilie 2005 - iunie 2008- Şeful Compartimentului Relaţii Publice al Statului Major General;
Iunie  2002 - aprilie  2005  - Şeful Biroului  Combat  Camera,   redacţia emisiunilor militare de televiziune “Pro Patria”;
Septembrie 2002 - februarie 2003 - jurnalist, SFOR Informer, publicaţia săptămânală a Forţei de Stabilizare (SFOR), Sarajevo, Bosnia - Herţegovina;
Aprilie 2001 - iunie 2002 - redactor, redacţia emisiunilor militare de televiziune “Pro Patria”;
Aprilie 1999 - aprilie 2001 - redactor, “Observatorul militar”;
Septembrie 1993 - aprilie 1999 - ofiţer de artilerie şi rachete antiaeriene.

 

Distincţii şi decoraţii:

  1. Ordinul Virtutea Militară în grad de cavaler cu însemn pentru militari;
  2. Medalia NATO pentru Bosnia-Herţegovina;
  3. Emblema de Onoare a Armatei României;
  4. Emblema de Onoare a Statului Major General; 
  5. Emblema de Onoare a Statului Major al Forţelor Aeriene;
  6. Emblema de Onoare a Medicinei Militare;
  7. Semnul Onorific “În Serviciul Armatei“ pentru 20 ani de activitate; 
  8. Semnul Onorific “În Serviciul Armatei“ pentru 15 ani de activitate.

 

Limbi străine cunoscute:

Engleză - fluent;
Franceză - nivel mediu;
Rusă - nivel conversaţional.

© 2017 Ministerul Apărării Naţionale

Actualizare: 15.12.2017