GABRIEL-BENIAMIN LEŞ
Ministrul Apărării Naţionale

 

 

Date personale


- Data naşterii:  23.12.1975
- Locul naşterii:  Satu Mare
- Naţionalitatea:  română
- Starea civilă:  căsătorit, trei copii

 


Educaţie şi formare


- 2016: Colegiul Naţional de Apărare – Cursul "Securitate şi bună guvernare";
- 2009: Programul de formare specializată pentru ocuparea unei funcţii publice corespunzătoare categoriei înalţilor funcţionari publici;
- 2007: Certificat de absolvire a programului de perfecţionare "Achiziţii publice, concesiuni, contracte", Ministerul Internelor şi Reformei Administrative, Institutul Naţional de Administraţie;
- 2003-2004: Masterat – specializarea "Managementul financiar-contabil şi juridic al firmei", Universitatea de Vest "Vasile Goldiş" Arad;
- 1997-2002: Economist licenţiat – specializarea "Marketing", Universitatea de Vest Timişoara;
- 1990-1994: Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" Satu-Mare – matematică–fizică.

 

Experienţa profesională


- Octombrie 2015 – Octombrie 2016: Secretar de stat – Departamentul pentru Armamente, Ministerul Apărării Naţionale;
- 2 decembrie 2013 – octombrie 2015: Director executiv APIA, Centrul judeţean Satu-Mare;
- 2010 – 2013: Consilier proiecte europene Primăria Racşa, Satu-Mare;
- 2009: Subprefect, Instituţia Prefectului, Satu-Mare;
- 2004 – 2008: Viceprimar, Primăria Municipiului Satu-Mare;
- 2000 – 2004: Director economic SC TIPO–LEŞ SRL Satu-Mare; Consilier local Ón Consiliul local al Municipiului Satu-Mare;
- 1994 – 2000: Designer SC TIPO–LEŞ SRL Satu-Mare;
- 1990 – 2010: Asociat unic la SC EXPERT-DESIGN SRL Satu-Mare.

 

Activitate politică


Membru PSD: 18.04.2003 – în prezent.
Senator: 11.12.2016 – în prezent.

 

Funcţii deţinute Ón cadrul partidului :
- 2005 – 2007: Şef al Departamentului Educaţie, Tineret şi Asistenţă Socială, PSD Satu–Mare;
- 2007: Director de campanie electorală pentru alegerile europarlamentare, PSD Satu–Mare;
- 2007 – 2009: Vicepreşedinte al Biroului Municipal, PSD Satu–Mare;
- 2007 – 2009: Membru în Consiliul Naţional PSD;
- Noiembrie 2010 – ianuarie 2013: Vicepreşedinte al Biroului Politic Judeţean, Satu–Mare.

 

Comisii Parlamentare: Membru al Comisiei Românilor de Pretutindeni.

 

Activitate publicistică


- 2004: "Merceologie", Editura Daya, Satu-Mare;
- 2006: "Bazele merceologiei", Editura Daya, Satu-Mare;
- 2006: "Bazele merceologiei şi teoria calităţii", Editura Daya, Satu-Mare;
- 2007: "Managementul siguranţei alimentare şi expertiza merceologică", Editura Daya, Satu-Mare;
- 2007: "Managementul calităţii, asigurarea calităţii prin certificare şi standarde", Editura Daya, Satu-Mare;
- 2008: "Introducerea în studiul merceologiei şi problematica calităţii", Editura Daya, Satu-Mare.

Limbi străine cunoscute


- Engleză