
Direcţia Informare şi Relaţii Publice
E-mail: presamapn@mapn.ro
Contact: 021-319.60.22
FORȚELE AERIENE ROMÂNE LA BUCHAREST INTERNATIONAL AIR SHOW 2016
Sâmbãtã, 30 iulie, începând cu ora 9.00, la Aeroportul Internațional București - Bãneasa „Aurel Vlaicu” se va desfãșura cea de-a opta ediție a celui mai mare spectacol aerian din România - Bucharest International Air Show (BIAS).
Forțele Aeriene Române, co-organizatoare ale evenimentului, împreunã cu instituții de profil din țarã, vor fi reprezentate de aeronave MiG-21 LanceR în demonstrații aeriene, de la evoluții solo unde vor putea fi vãzute performanțele piloților și aeronavelor, panã la exerciții tactice și de poliție aerianã care demonstreazã pregãtirea tacticã. Demonstrațiile piloților militari români vor include și zboruri cu elicoptere IAR-330 Puma și IAR-316 Alouette, cu aeronave de transport C-27J Spartan și An-30, aeronave IAR-99 Șoim și aeronave școalã IAK-52.
În cadrul expoziției statice vor fi expuse aeronave MiG-21 LanceR, IAR-99 Șoim, IAR-330 Puma, C-27J Spartan, un radar de joasã/medie altitudine TPS-79R și un sistem de lansare a rachetelor sol-aer HAWK și va fi organizat un stand de prezentare a ofertei educaționale a M.Ap.N.
La invitația Forțelor Aeriene Române, la BIAS vor participa, în premierã, militari din forțele aeriene din Bulgaria, Cehia, Grecia, Spania, Statele Unite ale Americii și Ucraina, atât la expoziția staticã, dar și în demonstrații aeriene. Astfel, douã aeronave F-15 Eagle din dotarea Gãrzii Naționale a SUA vor fi prezente în expoziție staticã, alãturi de un avion Su-27 din dotarea Forțelor Aeriene ale Ucrainei. Acesta va putea fi urmãrit și în demonstrații aeriene, împreunã cu aeronave EF-18M Hornet ale Forțelor Aeriene Spaniole și JAS-39C Gripen și L-159 ALCA ale Forțelor Aeriene Cehe. În expoziția staticã vor fi și aparate Mirage 2000 ale Forțelor Aeriene Elene, Su-25 ale Forțelor Aeriene Bulgare, An-26 ale Forțelor Aeriene Ucrainene și C-130 ale Alabama Air National Guard.
Cel mai mare avion din expoziția staticã de anul acesta va fi o aeronavã Boeing E-3A Sentry AWACS aflatã sub comanda NATO. Aeronavele AWACS fac parte din sistemul Alianței de avertizare timpurie ºi sunt dotate cu aparaturã radar ce face posibilã supravegherea spaþiului aerian pe o suprafaþã de 31.000 de kilometri pãtraþi. În Componenta E-3A formatã din aeronave AWACS activeazã personal multinaþional, între care se aflã ºi militari români.
Ediția din acest an a BIAS este dedicatã împlinirii a 110 ani de la primul zbor al lui Traian Vuia și a 100 de ani de la înființarea aviației de vânãtoare în România.
x x x
Joi, 28 iulie, începând cu ora 10.30, pe Aeroportul Internaþional Bucureºti- Bãneasa „Aurel Vlaicu” se vor desfãșura antrenamentele oficiale la care vor lua parte militari și aeronave ale Forțelor Aeriene Române, Inspectoratului de Aviație al Ministerului Afacerilor Interne și Forțelor Aeriene Ucrainene.
Secþia Presã