
Direcţia Informare şi Relaţii Publice
E-mail: presamapn@mapn.ro
Contact: 021-319.60.22
Situația cu intervențiile MApN pentru limitarea răspândirii COVID-19
De asemenea, au fost preluate de militarii Armatei României de la Jandarmeria Română, un număr de 25 obiective, pentru a asigura paza acestora în mai multe județe din țară, respectiv județul Alba – 2, Argeș – 2, Bacău – 2, Bistrița-Năsăud – 3, Buzău – 3, Cluj – 4, Covasna – 1, Hunedoara – 1, Maramureș – 2, Timiș – 3, Vâlcea – 1 și Vrancea – 1.
Totodată, detașamentul de 70 de militari din cadrul Batalionului 202 Apărare CBRN (Intervenție la Dezastre) „General Gheorghe Teleman”, din subordinea Diviziei 2 Infanterie „Getica”, continuă misiunile începute vineri, 3 aprilie, în sprijinul autorităților locale din municipiul Suceava pentru decontaminarea și dezinfectarea căilor rutiere și a spațiilor exterioare din curtea Spitalului Județean de Urgență din municpiul Suceava.
În perioada 3-5 aprilie, militari ai Batalionului 1 CIMIC (cooperare civili-militari) din București, au distribuit aproximativ 1.000 de pachete cu produse alimentare și 1.000 de pachete cu produse de igienă persoanelor vârstnice din zone afectate de coronavirus din județul Suceava.
În ultimele 24 de ore, MapN a pus la dispoziția autorităților locale, două autocare pentru transportul persoanelor sosite pe aeroporturile Henri Coandă din Otopeni și Avram Iancu din Cluj-Napoca, persoane care au fost transportate spre zonele de carantinare.
* * *
Prin regulile stabilite de cadrul legislativ (OUG 1/1999, cu modificările și completările ulterioare), coordonarea la nivel național a tuturor acțiunilor circumscrise implementării măsurilor stabilite prin decretul de instituire a situației de urgență revine Ministerului Afacerilor Interne. Ministerul Apărării Naționale are rol de sprijin și au fost luate toate măsurile pentru asigurarea forțelor și mijloacelor MApN în situațiile în care va fi necesară alocarea lor, pe tipurile de misiuni pentru care vor exista solicitări.
Militarii sunt pregătiți să sprijine autoritățile în zonele unde va fi necesară intervenția armatei.
Biroul presă